Sohbet Bağımlılığı

Sohbet Bağımlılığı

NEDEN BAZI İNSANLAR GERÇEK HAYATA KARŞI  SOHBET SİTELERİNİ TERCİH EDİYOR?

Sohbet Bağımlıları Çevrimiçi iletişim, gerçek zamanlı sohbet odaları üzerinde büyük bir sıçrama yaptı. Bu faktör, sosyal mesajlaşma ve bire bir iletişim ve çevrimiçi ağ oluşturma olanakları gibi çoğalan ortamlarda sohbet etmenin kolaylığına bağlanabilir. Pratik olarak her zaman, herkes bir tür cihaz üzerindedir, bu nedenle mesajlar gecikme olmaksızın gönderilir ve alınır. Kolay erişim, gerçek hayattaki asırlık iletişim yerine mobil sohbetlerin öne çıkan sorunlarından biridir.

Anket Açıklamaları

Yurtdışındaki araştırmalarda 1.000 genç üzerinde sohbet alışkanlıklarına yönelik yapılan bir anket şaşırtıcı sonuçlar verdi. %13-17 arasındaki gençlerin %61’inin arkadaşlarıyla gerçek hayatta sohbet etmektense akıllı telefonlar veya sosyal medya aracılığıyla konuşmayı tercih ettiğini söylüyor. Anket ayrıca gençlerin %54’ünün etraflarındaki insanlarla sohbet etmektense sosyal medyada ve sohbet sitelerinde kalmayı tercih ettiğini buldu.

İnternet bağımlılığı

Ankete ilişkin rakamlar, çoğu internette tanınmış kişilerle ve yabancılarla sohbet ediyor gibi göründüğü için ılımlı görünüyor. Muhtemelen, düşüncelerini ve fikirlerini gerçek dünyada olduğundan daha kolay paylaşıyorlar.
mobil sohbet imkanı ile insanlarla yüz yüze konuşabilir ve en çılgın ve normal bakış açılarını ifade edebilirler. Burada, ‘gerçek hayattaki’ gerçek arkadaşları da internete bağlı olduğundan, çevrimiçi arkadaşları gerçek arkadaşları haline gelir.

Mobil Sohbetin Nedenleri

Çevrimiçi sohbet etmenin, yüz yüze etkileşime girmekten çok daha fazla nedeni vardır . Çevrimiçi arkadaşlıkları hızla büyüyor ve gerçek arkadaşlarını ara sokağa sokuyor. Bu duruma neden olan nedenlerin neler olabileceğini bilmek ilginç olacaktır.

  • Rezerve Edilmeyen Sohbet: Gerçek hayatta, bazı insanlar gizli sohbetlerinin yanlış alıntılandığının daha çok farkındadır, ancak onlar için mobil sohbetler bir nevi güvenlidir. seviyeli sohbet ederken herhangi bir baskı altında değiller. Ne söyleyeceklerini ve ne tutacaklarını düşündükleri gerçek zamanlı sohbetin aksine, Mobil sohbet etmeden önce asla iki kez düşünmezler.
  • Kontrolsüz Yüz İfadesi: Bazı insanlar yüz ifadelerinin çok farkındadır ve ‘anlatı’ ifadeleri nedeniyle Gerçek hayatta sohbet etmeyi sevmezler. Çevrimiçi sohbetlerde, herhangi biriyle rastgele sohbet edebildikleri için bu konuda rahat kalırlar.
  • Sohbet Baskısı Yok: Çoğu zaman, bazı insanlar konuştukları diğer insanlar tarafından korkutulur ve bu da onların yapmayı sevecekleri bir sohbete izin vermez. Ancak, onlar için mobil sohbet böyle bir baskı taşımaz.
  • Düşünme Süresi Daha Fazladır: Gerçek hayatta, insanlar buna göre yanıt vermek ve sohbet etmek için daha az zaman bulurlar. Çevrimiçi sohbet, düşünmek ve yanıt vermek için yeterli zaman ile kolayca sohbet etmelerini sağlar.
Emre 30
1 Yorumlar
KıRıK

elıne saglık admın

Cevap bırakın