Sohbet Girişi
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Chat yapmak ne demek?

Chat yapmak ne demek?

Chat yapmak ne demek? Günümüzde en fazla kullanılan kelimelerin başında “chat yapmak” gelmektedir. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak insanların iletişim alanında farklı yöntemler kullanması ile birlikte hayatımıza giren ve günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan chat, neredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Dilimizde “sohbet yapmak” anlamına gelen bu kelime, insanların bir araya gelerek çeşitli konular üzerinde muhabbet etmelerini sağlamaktadır.
Chat yapmak, insanların belirli bir platform aracılığıyla birbirlerine karşı duygularını ifade edebilmelerine yardımcı olmak anlamına gelmektedir. Chat yapan insanların yeni arkadaşlıklar edilmesi ve bu arkadaşlıklar sayesinde duygularla daha kolay bir şekilde ifade ederek, çok daha kaliteli bir yaşam sürdürebilmesi amaçlanmaktadır. “Chat yapmak” denildiğinde akıllara genellikle ilk olarak karşınızdaki insanla mesajlaşarak sohbet edebilme imkanı gelmektedir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu alanda da oldukça farklı sistemlerin kullanılmaya başlandığı bilinmektedir.

Sesli ya da görüntülü chat

Chat yapmak isteyen insanların sadece yazışarak değil aynı zamanda farklı yöntemleri kullanarak da birbirleri ile iletişim sağlayabilmeleri mümkün olmaktadır. Bu kapsamda ele alındığında sesli ya da görüntülü chat yapma özelliği ortaya çıkmıştır. Bu yöntemler ele alındığında aslında klasik mesajlaşma yöntemi ile yapılan chat ile farklı bir şekilde gerçekleşmediğini ifade edebiliriz.
Burada oluşan tek farklılık sadece yazışma ile değil aynı zamanda farklı unsurlarında değerlendirilerek ortaya muhabbet edilebilecek bir ortamın çıkartılmaya çalışılmasıdır. Günümüzde sesli ya da görüntülü chat yapanların sayısında oldukça ciddi bir oranda artış yaşandığı bilinmektedir. Sesli chat yapılırken özellikle karşı tarafla normal telefonla konuşur gibi bir işlem sağlanmış olmaktadır. Bu sohbet sırasında insanlarla kulaklık ya da mikrofon sayesinde iletişime geçebilir ve karşınızdaki ile canlı sohbet yapabilme imkanı elde edebilirsiniz.
Ayrıca görüntülü sohbet ile birlikte hem karşınızdakinin sesini duyabilir hem de görüntüsünü görebilirsiniz. Bu durum özellikle kötü niyetli olan kişileri doğrudan ayırt edebilme imkanı sunmaktadır. Teknolojinin getirmiş olduğu avantajları kötü niyetle kullanan birçok kişinin, kimliğini gizleyerek ya da farklı bir kişiliğe bürünerek sizi kandıra bilmesi mümkün olabilmektedir. Bu sayede karşınızdaki insanın hem sesini duyabilecek hem de görüntüsünü görebilme imkanı elde edebileceğinizden dolayı herhangi bir yanılma payını da en az seviyeye indirmiş olacaksınız

Emre 66
Cevap bırakın